NIEZDROWA RZECZYWISTOŚĆ

Halo ! Halo! Tu Piracka Rozgłośnia Radia „Głos Same Ryki”! Mówi wasz stały korespondent – Jacek Mal. Tak! Ten nawiedzony sprawozdawca, ostrgudzki wędrowiec i lokalny globtroter! Wszyscy mówią, że anormalny... Gdyż wciąż jeszcze próbuje zachować zdrowy rozsądek i równowagę psychiczną. Istny wariat!

W   DROGĘ!

Jazda! Wyruszamy dziś naszym wozem transmisyjnym... wio, Gniady! ... do Instytutu Patologii Rzeczywistości w Ostrgrudzie. W tej zasłużonej dla nauki placówce badane są wyłącznie stany ciężkie i najcięższe (oraz przypadki beznadziejne). Z reguły - całkowicie nieuleczalne! Przepraszam, ale zapomniałem w tym nerwowym momencie, jak się nazywam. Na pewno nie Mordacy Lebioda. Prawdopodobnie też - nie Wazyli Zaparciak... No nic, może za chwilę przypomnę sobie tę drobnostkę? Póki co: podajemy dokładny czas. „- Macieju, podajcie no nam ten zegar ścienny spod antresoli, bo się przewrócił na wznak! Ostrożnie, prostaku, nie ciągnij za wskazówki! Chcesz je urwać?”

NAUKOWY   ZNÓJ

Jak wspomniałem – tutejszy Instytut dokonuje pionierskich badań i odkryć w dziedzinie schorzeń codzienności. Są one poważne. To znaczy te badanie i te schorzenia. Rozmawiam z docentem Beustachym Parszywką z Zakładu Głupot Mentalnych. Czasem też mówię do siebie, ale tym razem do mojego rozmówcy. Halo! Czy pan docent mnie słyszy? Niestety nie, bo ten gamoń Maciej wyrwał również kabel od mikrofonu. Trudno, będziemy rozmawiać na migi. Państwo znają oczywiście język migowy. Jeśli rozmawiamy np. z władzami Ostrgrudy, to też jak z głuchoniemym przez telefon. Więc teraz nie powinniśmy mieć trudności. Ja zresztą będę nieudolnie tłumaczył. Tak, ażeby słuchacze też coś z tego rozumieli, skoro płacą abonament radiowy.

PRZEDMIOT   BADAŃ

No więc pan docent prowadzi ostatnio badania nad głupawką pospolitą. Jest to gatunek grzyba trującego, a właściwie rodzaj grzybicy. Owszem, pan docent też jest już tym zarażony. Załapał to paskudztwo od grupy radnych z Ostrgrudy od razu na pierwszej sesji. Leczy się teraz indywidualnie. Przy pomocy muzyki psychodelicznej, psychodebilicznej, psychol-lirycznej i psychodelirycznej. Stosuje też często płukanie żołądka. Przy użyciu krajowego wina. O, właśnie zaprezentował nam przed chwilą silny odruch wymiotny. Rokowania co do wyzdrowienia są więc pomyślne...

INNE  EKSPERYMENTY

Instytut prowadzi także obserwacje najtrudniejszych patologii społecznych. Między innymi zjawiska bezrobocia. Ono podobno ostatnio spadło. Niestety, spadło dość niefortunnie. Upadek nastąpił na okolice podnerkowe. I dlatego bezrobocie w mieście i regionie nadal wygląda jak potłuczone. Niemniej są już pierwsze interesujące propozycje zatrudnienia. Szczególnie w wyszczególnionych poniżej zawodach:

  1. pogromca tygrysów-ludojadów;
  2. kierowca bolidów formuły „jeden” do prób szybkościowych;
  3. oblatywacz ciągników odrzutowych;
  4. instruktor himalaizmu i ekstremalnej wspinaczki na szczyty;
  5. szambonurek głębinowy;
  6. nauczyciel gry na skrzypcach dla hipopotamów.

Są też inne (tym razem - niestety - już zagraniczne) atrakcyjne oferty pracy dla mieszkańców miasta i powiatu.

I tyle na dziś prosto z ośrodka badawczego Patologii Rzeczywistości w Ostrgrudzie. Mówił, nieco nerwowo, wasz - niekiedy sfrustrowany - korespondent (dobrze, że wreszcie przypomniałem sobie, jak on się nazywa)... No tak.

Jacek Mal