Satyra polityczna

NASZA RZECZYWISTOŚĆ. TROCHĘ ŚMIECHU…

Nasza rzeczywistość jest, jaka jest. Smutni, zagonieni, niepewni jutra, z masą problemów, pędzimy do przodu (stoimy w miejscu lub cofamy się - jak kto woli, do wyboru). Walka, brudy, obmowy, plotki, kłamstwa - byle do celu. Bezwzględnie, po trupach, niszcząc innych. Do WŁADZY dla WŁADZY. Tak wygląda nasz dzisiejszy świat polityczny.

KLATKA Z TYGRYSEM

Dość powszechnie wiadomo, że Ostrgruda nie jest tygrysem – nie tylko Europy, ale nawet regionu. Zaryzykuję (publicznie) twierdzenie, że nie jest on też chociażby tygrysiątkiem [powiatu]. „– Bo pan, panie Jacku, to zawsze tylko narzeka i smęci!” – odezwą się zaraz głosy nerwowych polemistów. Jako że z natury jestem człowiekiem łagodnym i ustępliwym (poza obszarem ustępów... publicznych), przyjmę ostatecznie ryzykowną konkluzję, iż Ostrgruda to  p o t e n c j a l n y   tygrys.

JAK BYĆ SZCZĘŚLIWYM W OSTGRUDZIE?

Postawione tak dramatycznie pytanie spędza od dawna wielu osobom sen z powiek. Stąd u nich bezsenność. Chodzą potem jak te ćmy – niewyspani i bladzi. W bladości ich oblicza odbija się przede wszystkim jednak wątpliwość, czy szczęście jest w Ostgrudzie w ogóle osiągalne. Zarówno to zbiorowe, jak i indywidualne! Sceptycy sarkają dyskretnie, że sprawa nie wygląda dobrze. Malkontenci spluwają zaś - mniej już dyskretnie. Roznoszą w ten sposób na drodze kropelkowej bakterie i różne zarazki, a także bakcyla niewiary. Tymczasem szczęśliwym nie tylko można być, lecz nawet trzeba! Nigdy też nie wolno żałować czasu, poświęconego na to, aby być szczęśliwym. A zajęcie to bywa czasochłonne.

ANTYDEPRESANTY

Sytuacja w Ostrgrudzie jest zawsze zjawiskiem piekielnie ciekawym. Z kolei ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Wszystko zatem gra! Dlatego nie zadawajmy niepotrzebnych i denerwujących pytań: co, po co, gdzie, kiedy i za ile ? Jeżeli np. kondycja samorządu [wybory samorządowe] wzbudzają u kogoś nerwowe drgawki lub go to zdołowało – winien zażyć odpowiednią dawkę leków uspokajających. Możliwie dużą. To wyprowadzi go w porę ze stanu załamania nerwowego lub innej niedyspozycji obywatelskiej.

ROZWAŻANIA O MĄDROŚCI I GŁUPOCIE

Mądrość jest śladem Absolutu. Jego odpryskiem. Zbieraniem zaś tych pogubionych i porozrzucanych gdzie popadnie resztek zajmuje się wciąż filozofia. Jest ona dowodem ich umiłowania. Ona jest dowodem na to właśnie żmudne zbieractwo ziarenek mądrości. Na to powolne chomikowanie prawd o myśli. Albowiem mądrości nie zbiera się garściami. Tylko po troszeczku – ziarnko do ziarnka.

TABLICZKA ŚMIESZENIA

Problematyka śmieszności i śmiechu wydaje się bardzo poważna, a do tego niewesoła. Zwłaszcza w lokalnym życiu publicznym. No i na tle (coraz mniej zabawnym) lokalnej demokracji samorządowej Ostrgrudy. Teoretycznie wyróżnić możemy elementarne  s i e d e m   ś m i e c h ó w   g ł ó w n y c h . Będą to w kolejności  a n a l f a b e t y c z n e j:

ROZPRAWIENIE SIĘ Z METODĄ

(fragment powiastki filozoficznej o poszukiwaniu prawdy)

Rozsądek jest to rzecz ze wszystkich na świecie najlepiej rozdzielona. Każdy bowiem może przysiąc, że jest w nią najlepiej zaopatrzony. Przekonani o tym są też lokalni politycy i samorząd. A ich roztropność jest ogólnie znana. Nie jest przy tym prawdopodobne, aby się wszyscy mylili co do owego faktu. Zwłaszcza skoro tak mniemać niechybnie należy. Zresztą zdolność dobrego sądzenia i rozróżniania prawdy od fałszu nazywana jest właśnie rozsądkiem. Z natury zaś ta predyspozycja dobrze, by się ujawniała na równi u wszystkich.

RACHUNEK RÓŻNICZKOWY RÓŻNIC

Niektórzy mają mi za złe mój jakoby mało entuzjastyczny stosunek do władz samorządowych w Ostrgrudzie. Jest to niesłuszne oskarżenie. Zawsze byłem wprost przeciwnego zdania na zadany temat. Pamiętam przecież odległe czasy owego bezlitosnego reżimu, który odciskał się jak gwałt gwałtem.

NIEZDROWA RZECZYWISTOŚĆ

Halo ! Halo! Tu Piracka Rozgłośnia Radia „Głos Same Ryki”! Mówi wasz stały korespondent – Jacek Mal. Tak! Ten nawiedzony sprawozdawca, ostrgudzki wędrowiec i lokalny globtroter! Wszyscy mówią, że anormalny... Gdyż wciąż jeszcze próbuje zachować zdrowy rozsądek i równowagę psychiczną. Istny wariat!

STATUT O.S.M.I.

§ 1.

Zadaniem Ostrgrudzkiego Stowarzyszenia Myślących Inaczej jest walka (aż do ostatecznego zwycięstwa) z powszechnym kretyństwem, niekontrolowanym absurdem i żałosnym idiotyzmem w środowisku lokalnym, który to może objawiać się nie tylko osobliwie pod wieczór, lecz także przez cały Boży dzień.

Strony

Subskrybuj RSS - Satyra polityczna